W związku z bardzo dużym zainteresowaniem i odpowiadając na pytania i prośby użytkowników zostały zrealizowane kolejne warsztaty z języka migowego prowadzone ponownie przez jedną z użytkowniczek Biblioteki – Katarzynę Boroń.

Jakie to szczęście, kiedy biblioteka wśród swoich użytkowników posiada osobę, która studiuje pedagogikę, a co najistotniejsze pnie się go góry zdając kolejne egzaminy i zdobywając kolejne poziomy znajomości języka migowego. Katarzyna Boroń zaprezentowała uczestnikom warsztatów podstawy języka migowego. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem przystąpiły do poznawania nowego alfabetu, a tym samym nowego sposobu porozumiewania się. Kasia przy okazji podzieliła się także wieloma ciekawostkami związanymi z językiem migowym właśnie, gdyż planuje zostać tłumaczem i w związku z tym ma okazję sama uczestniczyć w wielu ciekawych inicjatywach jak chociażby tłumaczenie wiernym kazania głoszonego przez księdza podczas mszy świętej.

Dzieci z Przedszkola "Opiekuńcze Misie" w Rybnej tamtejszą Bibliotekę bardzo lubią i chętnie ją odwiedzają. Gościły bowiem kiedyś Panią Małgosię, która im o niej opowiadała przy okazji czytania ciekawych książeczek. Tym razem przedszkolaczki chciały poznać także kolejną filię GBP - Rusocice. Trudno byłoby zabrać całą bibliotekę do nich, idealnym pomysłem okazało się zatem spakowanie bohaterów kilku najbardziej lubianych przez dzieci książek i w specjalnym, magicznym pudełku przewiezienie ich do nich do Rybnej... :)

Czym jest DNA, kim jest badacz śladów, co znajduje się w walizce kryminalistycznej, czym jest modus operandi oraz ciemna liczba przestępstw – to tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi poznali uczestnicy warsztatów kryminalistycznych z Joanną Stojer – Polańską. Doktor nauk prawnych, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także wykładowca akademicki z kryminalistyki, kryminologii i zwalczania przestępczości w bardzo interesujący i przystępny dla dzieci sposób opowiadała o zagadnieniach związanych z nurtami współczesnej kryminalistyki. Podczas warsztatów dzieci miały okazję obserwować jak specjalnymi pędzelkami nakłada się proszki do ujawniania śladów oraz jak zabezpiecza się je specjalnymi foliami. Autorka książki „Ślady kryminalistyczne” przybliżyła także jak wygląda praca zwierząt na służbie, a w szczególności psów.

Przejdź do galerii z tego wydarzenia

Chcąc nawiązać do ubiegłorocznej 150 rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, a także do zbliżającego się niebawem Dnia Kobiet, w Bibliotece odbyły się warsztaty dla żeńskiej części spośród jej użytkowników. Książki pt.: „Nazywam się… Maria Skłodowska-Curie” oraz „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” pozwoliły poznać wiele interesujących faktów z życia Noblistki, a także innych kobiet nauki, które wybitnymi osiągnięciami zapisały się na kartach historii naszego kraju. Drugą część spotkania stanowiła prezentacja kilku doświadczeń, którą przygotowała córka jednej z czytelniczek – Patrycja. Zdecydowanie najciekawszym okazał się fakt, że istnieje coś takiego jak ciecz nieniutonowska (powstaje przez wymieszanie w odpowiednich proporcjach mąki ziemniaczanej z wodą), która w zależności od siły nacisku zachowuje się jak woda bądź jak ciało stałe.

Przejdź do galerii z tego wydarzenia